Backupy, masz czy dopiero będziesz je mieć?

Backupy często określane są, jako plan B na wypadek utraty danych. Są to po prostu kopie zapasowe. Ich istotą jest możliwość odtworzenia danych na wypadek ich utraty lub uszkodzenia. Backupy stanowią, zatem gwarant bezpieczeństwa informacji. Na tworzenie i posiadanie kopii zapasowych szczególny nacisk kładzie się w przypadku posiadania i generowania danych wrażliwych. Spora grupa przedsiębiorstw i małych firm regularnie backupuje swoje dane. Coraz więcej osób prywatnych korzysta z takich możliwości ochrony zasobów. Warto zapoznać się z możliwościami takiej ochrony danych i szybkie zdecydowanie się na ich cykliczne tworzenie.
Wiele osób zwłaszcza przedsiębiorców posiadających spore ilości danych firmowych, o klientach nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że ich utrata może mieć poważne konsekwencje. Kiedy właściwie można utracić dane? Podczas awarii sprzętu, wystąpienia znaczącego błędu systemowego, katastrofy naturalnej np. pożaru czy potopu. Należy pamiętać też po prostu o błędzie człowieka, a także nieprawidłowym używaniu danego sprzętu. W takich sytuacjach posiadanie uprzednio stworzonej kopii zapasowej daje możliwość przywrócenia stanu sprzed nieszczęśliwego zdarzenia powodującego utratę zgromadzonych danych. Każdy, kto nie chce paraliżu swojej firmy ani utraty plików choćby z własnego prywatnego komputera powinien systematycznie tworzyć backupy.
Backup nie wystarczy zrobić jeden raz. Istotne jest regularnie wykonywanego zapisu kopii zapasowej.

Choć pojęcie backup brzmi dosyć skomplikowanie to wcale tak nie jest. Każdy słyszał z pewnością o zapisywaniu danych na pendrive, płycie CD lub DVD. Są to nośniki kopii zapasowych. Bardziej zaawansowani znawcy nowoczesnej technologii potrafią kopiować dane na dysk zewnętrzny, taśmę magnetyczną czy osobny serwer (te ostatnie są oferowane przez profesjonalne centra danych). W ostatnim czasie coraz bardziej popularny jest tzw. backup w chmurze. Dzięki niemu możliwy jest dostęp do danych z jakiegokolwiek miejsca pod warunkiem dostępu do Internetu.
Konsekwencje nieposiadania backup’ów poznali wszyscy, którzy kiedykolwiek utracili dane ze swoich komputerów. Nieważne czy było to kilka fajnych zdjęć z wakacji czy spora ilość danych firmowych. Żal i problemy były zawsze. Jeżeli masz backup’y to dobrze. Cyklicznie twórz je nadal. Jeżeli nie sporządzałeś do tej pory kopii zapasowych to najwyższy czas zacząć. Nie ma, bowiem ludzi niezawodnych ani sprzętu bezawaryjnego. Nie czekaj aż będzie za późno i stracisz wszystkie dane.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *