Czytnik e-booków – czy warto go zakupić?

Czytniki e-booków w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności. Wiele osób, które zaliczają się do grona fanów czytelnictwa zastanawia się, czy urządzenie takie jak czytnik będzie dla nich odpowiednie. Trzeba przyznać, że jak każde rozwiązanie, czytniki posiadają zarówno wady jak i zalety. Czytnik e-booków jest niewielkim gabarytowo urządzeniem, które zaprojektowane zostało specjalnie do czytania książek, dokumentów i publikacji. Obsługuje on wiele formatów plików (do najpopularniejszych można zaliczyć EPUB, MOBI, PDF). Tego rodzaju pliki zajmują raczej niewiele miejsca w pamięci urządzenia, dzięki czemu czytnik może pomieścić jednocześnie nawet kilka tysięcy książek!

Najważniejszą cechą, która odróżnia czytnik e-booków od bliźniaczego urządzenia mobilnego – tabletu – jest jego ekran. W profesjonalnych czytnikach nie znajdziemy ekranu takiego jak w tablecie czy smartfonie, spotkamy za to technologię e-Ink (lub inną, zbliżoną). To rozwiązanie technologiczne imituje właściwości prawdziwego papieru oraz nie emituje światła, które na dłuższą metę jest szkodliwe dla oczu czytelnika. Czytnik e-booków nie zalicza się raczej do tanich urządzeń – zależnie od producenta i modelu ceny wahają się od 200 zł do nawet 1000 zł.

Znamy już podstawowe cechy i zastosowanie czytnika. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie – czy warto zakupić czytnik, i u kogo sprawdzi się on najlepiej?

Takie urządzenie z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które czytają dużo i często. Niewielkie gabaryty czytnika nie sprawiają problemów podczas czytania w środkach komunikacji miejskiej, w podróży czy w innych miejscach. Nawet czytanie w domowym zaciszu może być wygodniejsze, ponieważ czytnik jest bardziej poręczny od niejednej grubej książki. Czytnik to również ciekawe rozwiązanie dla osób uczących się – na urządzenie można wgrać własne pliki w formacie obsługiwanym przez czytnik i na nim zapoznawać się z materiałami. To spora oszczędność na druku! Ostatnią wskazówką przemawiającą za tym, by wybrać czytnik, powinna być dostępność i cena e-booków. Jeśli często wypożyczamy książki z biblioteki, to czytnik raczej nas nie zachwyci. Jeśli jednak wolimy mieć książki na własność, to czeka nas miła niespodzianka. Publikacje w formie e-booków często są o kilka-kilkanaście procent tańsze niż ich fizyczne odpowiedniki. Dodatkowo, wiele internetowych księgarni wprowadza dla klientów opcję abonamentu, dzięki któremu można tanim kosztem uzyskać dostęp do różnorodnej literatury.

Podsumowując: czytnik e-booków będzie idealnym rozwiązaniem dla osoby, która uwielbia spędzać wolny czas na czytaniu. Ze względu na początkowo wysokie koszty zakupu może nie być najlepszą opcją dla osoby, która czyta sporadycznie (raz na kilka miesięcy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *