GPS do samochodu, wybór odpowiedniego sprzętu

Nawigacja samochodowa to już standard w wielu autach. Sprawdza się podczas wyjazdu na wakacje, przejażdżki w nieznane, w pracy i innych sytuacjach. Zainteresowani zakupem GPS-u do samochodu zastanawiają się jaki sprzęt kupić. Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru nawigacji.

Po pierwsze należy poddać ocenie swoje potrzeby. Dla podróżujących tylko po mieście i na bliskie weekendowe przejażdżki wystarczą GPS-y najprostsze i najtańsze. Nad bardziej wyposażonymi nawigacjami powinny zastanowić się osoby zawodowo przemierzające setki kilometrów, którzy dodatkowo chcą oszczędzić czas i paliwo. Opłacalny jest zakup GPS-ów, które sprostają potrzebom ale nie oferują nadmiaru.

Drugi aspekt to odpowiednie dopasowanie nawigacji do pojazdu. Ze względu na różnorodność tego typu sprzętu – GPS-y samochodowe, na motocykl, na łódź, w wersji sportowej czy przenośnej – należy odpowiednio dobrać nawigację do potrzeb swojego pojazdu. Po co specjalna nawigacja skoro mamy GPS w nowoczesnym smartfonie? Warto o tym pomyśleć. Podczas pieszej wędrówki wystarczy niewielkie i przenośne urządzenie.

Po trzecie warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: łatwość obsługi nawigacji, płynność działania, czas potrzebny do przygotowania trasy, rozmiar ekranu, odpowiednia sztywność i trwałość chwytu do montażu na szybie.

Czwarta rzecz to cena ale nie sprzętu. Chodzi o koszt aktualizacji map oraz dodatków (POI). Warto o tym dowiedzieć się przed zakupem. Nawet przy nabyciu najnowszej mapy kiedyś konieczna będzie jej odpłatna aktualizacja. Producenci nawigacji znacznie różniące się ceny.

Piąte to przetestuj głośność oraz jakość dźwięku. „Spokojne” podróże nie wymagają najlepszego sprzętu. Hałaśliwe otoczenie wymaga głośnych urządzeń zapewniających zrozumiałe komendy. Dla potrzebujących bardzo głośnego GPS-a producenci stworzyli modele wyposażone w nadajnik FM. Rewelacyjnie transmitują one dźwięk przez głośniki samochodowe. Nawigacje dzielą się również ze względu na GPS-y z wbudowanym dyskiem twardym lub kartą pamięci. Zazwyczaj te które zawierają dysk szybciej obliczają trasę i wyszukują punkty POI. Karty pamięci są jednak bardziej trwałe.
Dla wymagających i nieoszczędzających na rynku dostępne są nawigacje zawierające funkcje multimedialne – przeglądanie zdjęć, odtwarzanie muzyki. Warto jednak upewnić się czy te dodatkowe, kosztowne opcje są wymagane.

Jak pokazał przegląd wybór odpowiedniego urządzenia GPS nie jest łatwy. Zakup sprzętu skomplikowanego czy prostego jest uzależniony od wielu czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *