Jak chronić prywatność w sieci? Metody, porady, zagrożenia

Prywatność w sieci to bardzo ważny aspekt. W dobie przesyłania korespondencji, korzystania z bankowości mobilnej oraz umieszczania swoich prywatnych zdjęć powinniśmy uważać jakie dane umieszczamy w internecie, oraz czy chcemy, aby te informacje były dostępne dla innych. Dane raz umieszczone mogą tam pozostać na zawsze a informacje podane. Prywatność to część życia, która powinna być znana tylko znajomym, rodzinie i przyjaciołom. Jak ją chronić? Jakie czyhają na nas zagrożenia? Co możemy zrobić, aby bezpiecznie korzystać z internetu i nie ujawniać swoich danych ? Odpowiedzi na to pytanie oraz przydatne informacje w dalszej części artykuły.

Prywatność na portalach społecznościowych

bezpieczeństwo danych w kanałach social media

Popularności portali społecznościowych nie trzeba przedstawiać. Znaczna większość internautów używa tych portali na co dzień, dzieląc się informacjami o swoim życiu z innymi. Korzystanie z Facebooka czy Instagrama stało się już tak powszechne, że nie przykładamy większej wagi do tego, co tam umieszczamy. Odruchowo wysyłamy zdjęcie swojego śniadania do internetu, na którym może zajmować się karta kredytowa czy sejf w tle. Jak uniknąć takich wpadek i bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych ? Oto kilka porad. Jeśli umieszczamy zdjęcia, najpierw powinniśmy się zastanowić czy takie zdjęcie nam nie zaszkodzi.

Fotografia z udanej imprezy odtworzona przez współpracowników może wywołać skandal a szef jednoznacznie zakończyć znajomość. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o filmowanie i udostępnianie materiałów z naszego domu. O ile chcemy pochwalić się przed znajomymi nową szafką nocną, to nie powinniśmy nagrywać całego pokoju i mieszkania. Złodzieje tylko czekają na taką okazję i jeśli zwęszą arcydzieło lub cenne kolekcje mogą próbować nas okraść.

Kolejnym elementem pozwalającym zachować prywatność jest segregacja danych, jakie umieszczamy na portalach społecznościowych lub w internecie. Są to takie informacje jak data naszego urlopu i kiedy nie będzie nas w kraju, podawanie cen aut i cennych rzeczy w domu czy Chwalenie się ile zarobiliśmy ostatniego miesiąca. To zdecydowanie nieodpowiednie dane do umieszczania w sieci.

Wrażliwe dane

ochrona wrażliwych danych na komputerach

Informacji o hasłach, numerach kont bankowych, adresach, telefonach itp. nie powinniśmy zapisywać w internecie. W razie włamania lub kradzieży konta te newralgiczne dane mogą wpaść w niepowołane ręce. Skutki po takiej utracie mogą być naprawdę poważne.

Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo przesyłania danych. Korzystanie np. z bankowości elektronicznej lub wysyłanie e-maili to bardzo przydatna funkcja internetu. Jeśli musimy już to robić, zawsze korzystajmy z naszego prywatnego sprzętu. Mamy wtedy pewność, że nikt przy nim nie manipulował i nie próbuje wyłudzić od nas dane. Jeśli wpisujemy jakiekolwiek hasła czy numery kart kredytowych lub dokonujemy płatności w internecie, zawsze należy robić to tylko na stronach z zielona kłódka. Jest ona umieszczona po lewej stronie zaraz obok adresu www. Jeśli owa zielona kłódka znajduje się tam — mamy wtedy pewność, że nasze dane trafiają bezpośrednio do odbiorcy, czyli np. banku i nikt trzeci ich nie widzi. Istnieje bardzo wiele przykładów, kiedy oszuści w różne sposoby nakłaniają, aby podawać takie dane w mailu lub na sfałszowanych stronach, które nie mają kodowania SSL.

Hasła i antywirusy

generowanie bezpiecznych haseł

Kultowym już problemem jest jakość haseł. Kto z nas nie używał hasła 1234 lub admin do WiF-i czy konta na Facebooku. Wbrew pozorom to niestety najczęstsze kombinacje wśród internautów. Warto wymyślić jakąś kombinacje złożone z liter, cyfr i znaku specjalnego. Takie hasło jest praktycznie nie do złamania i daje nam gwarancje bezpieczeństwa.

Dobrym rozwiązaniem jest też posiadanie antywirusa. Jeśli nie chcemy chronić naszej firmy w profesjonalny sposób, a jesteśmy zwykłymi użytkownikami — wystarcza darmowe wersje i regularne aktualizowanie. Ataki hakerskie nie zdarzają się zbyt często, ale duża ilość stron w internecie jest zainfekowana. Nawet nieumyślne wejście na taką stronę może ściągnąć wirusa na nasz komputer. Niektóre z nich kopiują zawartość dysku i przesyłają przestępcom.

Naprawa komputerów Zefix Olsztyn
ul. Świetlista
10-900 Olsztyn

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *