Jak odzyskać utracone dane?

Na ogół przechowujemy w komputerach mnóstwo różnorakich danych, począwszy od dokumentów, a skończywszy na plikach multimedialnych. Nikt raczej nie zastanawia się nad tym, co by było gdyby nagle doszło do wykasowania plików. A tymczasem niekiedy właśnie do takiego wykasowania dochodzi. Jeśli z naszego dysku zniknęły mało ważne dane, niewielka to strata. Inaczej rzecz wygląda, gdy znikną naprawdę istotne dokumenty. Co zrobić w tej sytuacji?

Bez względu na to, czy pliki zostały usunięte przez nasze błędne działanie, czy też nastąpiła awaria, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda się je odzyskać. Przywracanie danych to zadanie, którym zajmują się specjalistyczne firmy informatyczne.

Jeśli nie znamy się na komputerach, najlepiej jest od razu skontaktować się z taką firmą. Samodzielne próby mogłyby skończyć się wielkim fiaskiem. Odzyskiwanie danych przeprowadzane jest różnymi sposobami. Wiele zależy od rodzaju usterki, czy utrata danych nastąpiła w wyniku błędu logicznego, a może uszkodzenia fizycznego? Przeprowadziwszy analizę problemu, informatyk podejmie decyzję, jakiej metody należy użyć, aby dane przywrócić.

sprawdzone sposoby odzyskiwania utraconych danych

Samodzielne odzyskiwanie danych

Jeśli znamy się trochę na komputerach, możemy podjąć samodzielne próby, na przykład w sytuacji, kiedy przez pomyłkę nacisnęliśmy przycisk delete i z dysku zniknęły te pliki, których nie chcieliśmy tak naprawdę wyrzucić.

Odzyskiwanie danych jest czasem możliwe przy zastosowaniu specjalnego oprogramowania. Jeśli jesteśmy posiadaczami Windowsa 10 można dodatkowo użyć narzędzi w nim zawartych, takich jak przywracanie plików z kopii zapasowej. Jeśli zaś chcielibyśmy odzyskać dostęp do dawniejszej wersji danego pliku, której już na dysku nie ma, można użyć polecenia „przywróć poprzednie wersje”, które znajdziemy w menu w zakładce „plik”.

Samodzielne przywracanie danych krok po kroku

Jak odzyskać dane? Przywracanie danych z karty pamięci, pendrive, dysku twardego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *