Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci?

Nie jest niczym nowym, że korzystając z Internetu jesteśmy narażeni na wyciek danych czy uszkodzenie naszego komputera. W myśl, że zamiast leczyć lepiej przeciwdziałać powinniśmy podjąć kilka ważnych kroków.

Po pierwsze powinniśmy się upewnić, że posiadamy działającego antywirusa, który ochroni nas przed niepożądanym działaniem złośliwego oprogramowania. Dodatkowo powinniśmy mieć włączoną zaporę systemową, która powstrzyma hakerów oraz wirusy przed uzyskaniem dostępu do naszego komputera. Należy skanować system programem antywirusowym przynajmniej raz na dwa tygodnie. To zapewni stabilność działania naszemu komputerowi oraz uchroni przez niebezpiecznym oprogramowaniem.

Ważne jest również odwiedzane zaufanych stron, które posiadają certyfikat SSL. Jest to szczególnie istotne, gdy logujemy się do bankowości internetowej, gdzie przechwycenie danych przez osoby trzecie mogłoby skończyć się źle. Powinniśmy wiec zwracać uwagę na to, czy dana strona jest szyfrowana oraz bezpieczna.

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać to regularne aktualizowanie naszych wtyczek internetowych oraz programów. Ich nieaktualne wersje mogą być zachętą dla hakerów oraz złośliwego oprogramowania, gdzie ich złamanie jest znacznie prostsze.

Należy również pamiętać o aktualizacji bazy wirusów, która pozwoli na zweryfikowanie nowych niebezpieczeństw.

Na koniec, powinniśmy pamiętać o regularnym zmienianiu haseł do komputera, bankowości internetowej oraz do innych stron. Warto zadbać, aby były różne, tak by przechwycenie jednego nie otworzyło wszystkich zamków. Aby być bezpiecznym w Internecie trzeba postępować rozważnie, nie udostępniać swoich danych oraz pamiętać o aktualizacji oprogramowania.