Komputer stacjonarny czy laptop?

Często przy zakupie sprzętu informatycznego zatrzymujemy się i zastanawiamy, co dokładnie kupić? Mamy do wyboru dwa rodzaje komputerów. Jednym z nich jest komputer przenośny, czyli laptop poleasingowy. Drugim zaś komputer stacjonarny, znany i używany od kilkudziesięciu. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze komputera jest przeznaczenie sprzętu. Dokładniej rzecz ujmując, jakim celom ma on służyć. Ważne jest również to, jaki tryb życia prowadzimy.

komputer stacjonarny czy laptop

Musimy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy potrzebujemy komputera do pracy, do gier, czy może do przeglądania Internetu?
  • Czy będziemy potrzebowali go w swoim domu, czy również poza nim.

Jeśli nasza praca może być wykonywana w domu, gramy w gry, potrzebujemy sprzętu o dużej mocy i musimy używać często klawiatury to lepszym rozwiązaniem będzie komputer stacjonarny. Z kolei, jeśli pracujemy w różnych miejscach, często wyjeżdżamy służbowo, robimy prezentacje a dodatkowo chcemy oszczędzić na energii najlepszym dla nas wyjściem będzie laptop.

Zalety posiadania laptopa

To co jest zaletą komputerów przenośnych jest jednocześnie wadą komputerów stacjonarnych. Chodzi o to, że komputery te mają duży pobór mocy oraz zużycia prądu i są trudne do przeniesienia.

Z kolei komputery przenośne mają zazwyczaj mniejsza moc obliczeniową, łatwiej się przegrzewają i są trudniejsze w naprawie. Oczywiście są wyjątki od tych reguł i jeśli dobrze poszukamy to znajdziemy coś co spełni nasze oczekiwania i nie zrujnuje kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *