Który punkt napraw wybrać – serwis laptopów czy notebooków? Czym właściwie te urządzenia się od siebie różnią?

Określenia: laptop i notebook na ogół używane są wymiennie. Każde z nich odnosi się do przenośnego komputera, który służy albo jako narzędzie pracy, albo jako domowe centrum multimediów, rozrywki i komunikacji z internetem. I choć pojawiają się czasami próby rozróżnienia tych dwu terminów, i tak nikt nie przykłada do tego zbyt dużej wagi.

Naprawa notebooka jest zatem dokładnie tym samym, co naprawa laptopa, więc jeśli tylko spotkamy się z awarią naszego sprzętu, nie musimy szukać dedykowanego punktu, można udać się zarówno do serwisu laptopów, jak i notebooków. W każdym z nich, bez względu na nazewnictwo, spotkamy się ze skuteczną pomocą przy zażegnaniu awarii.

Jeśli już chcielibyśmy dociekać różnic pomiędzy określeniami laptop i notebook, warto wspomnieć, że kiedyś panowała opinia, iż to pierwsze jest urządzeniem większym i cięższym, to drugie natomiast mniejszym i bardziej poręcznym.

Laptop, z założenia komputer

Laptop miał być z założenia komputerem, którym zmieści się na kolanach. Nie oznaczało to jednak, że musiał być małych gabarytów. Wręcz odwrotnie, pierwsze laptopy były dość pokaźnej wielkości. Ich mobilność również była ograniczona, do użytkowania potrzebne było bowiem zewnętrzne źródło zasilania. Notebook natomiast miał swoim rozmiarem przypominać notatnik, miał być łatwy w przenoszeniu, a do tego nie musiał korzystać z zewnętrznego źródła zasilania.

Oczywiście to rozróżnienie dziś nie ma już racji bytu. Wszystkie laptopy odznaczają się mobilnością i poręcznością. Pojawiły się za to inne urządzenia, które dla części osób mają trudne do rozszyfrowania nazewnictwo, jak ultrabook czy netbook.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *