Wstęp do HTMLa – Pierwsza strona internetowa

Wstęp do HTMLa – Pierwsza strona internetowa

Programowanie stron internetowych ma to do siebie, że bardzo łatwo można zobaczyć rezultaty swojej pracy. Nie ma nic łatwiejszego niż napisanie swojej pierwszej strony internetowej (jeśli rozważane są różne ścieżki programowania).

Nie jest potrzebne ani żadne dodatkowe oprogramowanie ani specjalne środowisko pracy. W przypadku zabawy z HTMLem, CSSem oraz JavaScriptem potrzebna jest jedynie wyszukiwarka oraz edytor kodu. Oba te narzędzia w podstawowej formie (czy to pracujemy na Linuxie, Windowsie czy Macu) wbudowane są w system operacyjny.

Przeglądarka, na której zostanie testowany kod na początku pracy ze stroną nie stanowi większej różnicy. Należy jednak pamiętać, że każda z przeglądarek w inny sposób może wyświetlać kod. Mniejsze ma to znaczenie w przypadku HTMLa oraz CSSa natomiast biorąc pod uwagę bardziej zaawansowane metody JavaScriptu różnica ta może być znaczna. Tutaj należy nie zapominać głównie o przeglądarce Internet Explorer od Microsoftu, która jako jedna z ostatnich wprowadza nowe udogodnienia JavaScriptu.

 

Edycja kodu

Edytor kodu, to bazowe narzędzie pracy każdego programisty. Edytorem może być zwykły notatnik bądź też zaawansowany program stworzony w taki sposób, aby oprócz edycji kodu udostępniać komunikację z serwerem, obsługę wtyczek do formatowania kodu oraz możliwość zapisywania zmian na różnych etapach pracy.

Znaczniki HTML

Pierwsza strona internetowa, którą można stworzyć zaczyna się od znaczników <html> i </html> i warto tutaj zapamiętać, że większość znaczników w HTMLu zaczyna się w trójkątnych nawiasach a kończy się w taki sam sposób po dodaniu ukośnika. Wyjątkiem od tej zasady może być na przykład znacznik <br>, który pozwala przejść w tekście do kolejnej linii, znacznik <hr>, który wstawia poziomą linię do dokumentu lub znacznik <img>, który odpowiada za wstawianie rysunków bądź zdjęć do dokumentu.

Po wstawieniu znaczników <html>/</html> pierwsza strona już jest gotowa do przeglądania. Jeśli taki dokument zostanie zapisany z rozszerzeniem. html to zostanie on wyświetlony przez przeglądarkę internetową (jeśli użytkownik wcześniej nie ustawił dla tego rozszerzenia innego programu domyślnego).

html-7Kolejnymi znacznikami, które warto umieścić na funkcjonującej stronie internetowej są <head>/</head> oraz <body>/</body>. Tutaj można pomyśleć o takiej stronie jak o żywym organizmie, gdzie to, co powinno zostać dostarczone do strony z zewnątrz powinno się pojawić w sekcji <head> (głowie) a to co jest tworzone na stronie natomiast ląduje w sekcji <body> (ciele dokumentu). Tym samym w sekcji <head> w zaawansowanych stronach znajdują się odnośniki do zewnętrzych bibliotek (skryptów), stylów bądź czcionek. Natomiast sekcja <body> zawiera wszystko to co można nazwać szkieletem strony. W takim szkielecie dodaje się tekst (może być wprowadzony bezpośrednio przez edytor kodu, bez znaczników), obrazki (przez wstępnie wspomniany znacznik <img>), tabele (określona struktura HTMLa), filmy bądź inne interaktywne dodatki jak pola wyboru, listy rozwijane lub guziki.

Trzeba tutaj pamiętać o tym, że znacznik <head> musi znajdować się (włącznie z zakończeniem </head>) przed rozpoczęciem i zakończeniem znacznika <body>, co można również łatwo zapamiętać z budowy anatomicznej chociażby człowieka.

Bazowa strona posiadająca jedynie znacznik <html> oraz puste znaczniki <head> i <body> widnienie jako pusty dokument. Także w celu dodania pierwszego tekstu należy umieścić go pomiędzy znacznikami <body> oraz </body> oraz zapisać plik w rozszerzeniu. html. Taka strona choć bardzo prosta nosi już miano kompletnej strony internetowej i stanowi osobisty sukces na drodze do programowania stron internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *