Zalanie laptopa – co możemy zrobić?

Zalanie laptopa – co możemy zrobić?

Wypadki przy pracy bardzo często się zdarzają. Coraz częściej pracujemy przy komputerze i nie zawsze orientujemy się w kwestii, co zrobić jak zalejemy laptopa?

Pierwszy krok: serwis komputerowy. Jest to bardzo dobry wybór. Naprawa komputerów przez wykwalifikowany personel to podstawa. Jednak musimy poznać też kilka kroków jak przygotować sprzęt – dzięki którym może uda nam się uratować nas sprzęt przed śmiercią.

Pierwsze kroki po zalaniu

Naprawa laptopów po zalaniu to po pierwsze: odłączenie prądu i wyjęcie baterii z urządzenia. Działanie zalanego laptopa może spowodować z biegiem czasu uszkodzenia płyty głównej. Nawet, jeśli zalanie nie jest duże, najrozsądniej jest wyłączyć zasilanie.

Jeżeli nasz laptop ma wbudowaną baterię, należy go rozkręcić i ją wyjąć.

Nie ma, co się martwić w takim przypadku o gwarancję. Często po takim zabiegu traci się ją, jednak po zalaniu sprzętu też nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Następnie serwis laptopów poleca odłączenie od niego wszystkich urządzeń zewnętrznych takie jak: dyski twarde, myszki, napędy, pendrive. Po odłączeniu odwracamy komputer do góry nogami, aby nadmiar płynu nie dostał się wewnątrz urządzenia. Niech całą ciecz wypłynie. Na koniec musimy odsączyć tyle płynu ile się da ściereczkami oraz odkurzaczem. Taki sposób poleca Olsztyn, ponieważ kilka kropel cieczy z pewnością nie zaszkodzi domowemu odkurzaczowi, a bardzo często może uratować życie laptopowi.

Co później?

Kolejne kroki obejmują rozkręcenie laptopa a to już zadanie dla informatyków. Nigdy nie można włączyć urządzenia, jeżeli nie zminimalizowaliśmy skutków zalania. Nasza szybka reakcja w takiej sytuacji może uratować nasz sprzęt. Wiadomo też, że najprawdopodobniej nie obejdzie się bez oddania laptopa do serwisu. Nawet najmniejsza kropelka płynu może doprowadzić nasze urządzenie do ruiny. Elektronika jest bardzo wrażliwa na nawet najmniejszą wilgoć.

Szybka reakcja kluczem do sukcesu

Oszukanie przeznaczenia może okazać się niewykonalne, a usterki związane z zalaniem mogą wyjść na jaw prędzej czy później. Każda chwila po takim zdarzeniu jest cenna i trzeba reagować jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *