Nie wszystko stracone, czyli skuteczne sposoby odzyskiwania danych

Komputer dla większości użytkowników stanowi prawdziwą skarbnicę danych. Jeszcze większą skarbnicę stanowią komputery firmowe, w których przechowywane są wszystkie ważne dokumenty, informacje o transakcjach, klientach, etc.

W przypadku, kiedy z jakiegoś powodu giną pliki z komputera, wydaje nam się, że oto nastąpiła prawdziwa katastrofa. Tymczasem wcale nie musi wyglądać to aż tak strasznie. Odzyskiwanie danych jest dziś na porządku dziennym. W większości przypadków da się skutecznie przywrócić wykasowane pliki. Proceder ten najlepiej jednak oddać w ręce specjalistów.

przywracanie utraconych danych

Przyczyny utraty danych z dysku

Przyczyny utraty danych z dysku są bardzo różne. Czasami powodem jest fizyczne uszkodzenie dysku twardego, czasami awaria systemu, błędy oprogramowania, przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej, czasem nasze własne nieprzezorne działanie. Zdarza się na przykład, że samodzielne formatowanie dysków twardych przynosi nieco inne skutki, niż sobie życzyliśmy, na przykład chcieliśmy wyczyścić tylko dysk systemowy, a tu nagle okazało się, że zostały wyczyszczone wszystkie dyski twarde.

Nieostrożne działania mogą też doprowadzić do uszkodzenia partycji, co również może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia odzyskiwania danych. W zależności od przyczyny awarii, przywracanie danych może wyglądać w różny sposób. Niekiedy wystarczą proste zabiegi, do których używa się dedykowanych programów, niekiedy jednak cała procedura jest skomplikowana, długotrwała i wymagająca, przeprowadzana w specjalnych laboratoriach.

przywracanie usuniętych zdjęć

Co należy zrobić w przypadku utraty danych

Zasada jest prosta – najlepiej nie kombinować samemu, gdyż można jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Reguła ta sprawdza się zresztą również w przypadku innych awarii sprzętu komputerowego. Ponieważ przeciętny użytkownik nie jest w stanie dokładnie zdiagnozować problemu i nie dysponuje odpowiednimi narzędziami, najlepiej zostawić tę czynność informatykom.

Dobrze jest znaleźć firmę, której specjalnością jest odzyskiwanie danych. Olsztyn to dopiero jedno z licznych miast oferujących w tym względzie niezawodne usługi. Utrata danych może zdarzyć się oczywiście każdemu, jednak aby uniknąć kryzysowych sytuacji, pamiętajmy, aby zawsze dla najważniejszych dokumentów wykonywać kopie zapasowe i przechowywać je na innym nośniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *